Kediler Nankör Müdür? Bilmem Ama Sen Çok Bencilsin!

kediler nankör müdürMerhaba okuyucu, Merak ediyorsun değil mi, “kediler nankör müdür” diye. Bu yazımda sana halk arasında çok yaygın olan temelinde ise hayvan sevgisinden yoksun ve çıkarcı düşüncenin yattığı yanlış bir inanıştan bahsedeceğim. Eğer sen de bu inanışta isen bu yazıyı okuduktan sonra büyük bir pişmanlık duyacak ve ben nasıl bir insanım diye bilinçaltını sorgulayacaksın.

Bu inanış en yalın haliyle iki kelime, on altı harften meydana gelir ki o da şudur; “kediler nankördür”. Bunun üzerine efsaneler anlatılır, kedi köpeklerle ve diğer hayvanlarla karşılaştırılır bilmem neler neler… Peki kediler gerçekten nankör müdür?

Kedilerin nankörlüğüne ispat olarak gösterilen bazı yaygın inanışlar şunlardır;

 1. Sahibi öldüğünde onun etini yermiş.
 2. Kediye yiyecek verdiğinde yerken gözlerini kapatırmış. Sahibinin kediye yapmış olduğu bu iyiliği görmezden gelirmiş.
 3. Öbür dünyada kediye yaptığın iyiliklerin bir önemi yokmuş. Çünkü inkâr edecekmiş. Güya verdiğin yiyecekleri gözleri kapalı olarak yemiş ve senin verdiğini görmemiş.
 4. Kara kedi uğursuz bir hayvanmış. Onu görünce yolunu değiştirmen gerekiyormuş. (Bu düşüncenin nankörlükle doğrudan bir bağlantısı yok ama biraz düşüncenin derinliklerine inersen yine bir beklenti yine kedilerin nankör olduğuna dair fikir kırıntılarına ulaşmak mümkündür. )
 5. Eve hırsız geldiğinde evi beklemez hırsıza bile mır mır çalarmış.
 6. Bu liste uzatılabilir ama ben daha fazla yazmayacağım. Okuyucum senin de bu listeye eklemek istediğin kulaktan dolma bu tarz safsatik bir düşünce varsa yorum olarak ekleyebilirsin.

 

Yukarıda sana okuyucu olarak hitap ettim. Şimdi ise zoruna gitmezse sana insan diye hitap ediyorum. Ey insan, sen ne kadar çıkarcı oldun ki bir hayvana yaptığın iyilikten bile çıkar beklentisi içerisine giriyorsun? Çıkar uğruna arkadaşlarını, dostlarını, aile bireylerini, akrabalarını kullandığın ve yeri geldiğinde sattığın doğrudur. (Sakın alınma genel konuşuyorum.) Ama bir insanın bir kediden nasıl bir beklentisi olabilir? Ve o kedi o beklentiyi karşılamadığı için onu nankörlükle suçlayabilir.

Hani derler ya “Allah cenneti vaat etmese insanlar ibadet bile etmezlerdi”. İşte öyle… İnsan böyledir. Böyle safsatik düşünceler sonucunda kedilere nankör der. Neymiş o kediyi sevecekmiş, besleyecekmiş ama kedi ona nankörlük edecekmiş. Yok atın arka sol bacağı… Hem nankör olsa ne yazar ki? Sen karşılıksız sevemez misin? Sevdiğin bir kızı ya da kadınsan delikanlıyı hiç olmazsa anneni-babanı da bir kediden bile böyle bir minnet bekliyorsun? Sen nasıl bu kadar çıkarcı oldun ey insan!

 

-Evet, neler hisssettin bakalım!
 • Büyülendim
 • Mutlu Oldum
 • Üzüldüm
 • Sinirlendim
 • Canım sıkıldı
 • Korktum
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yazar:
Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın