Bedava Olan Güzel Şeyler

yorumsuz
333 Okunma

Teknoloji ve kitle iletişim araçları her ne kadar gelişse de insanlar arası iletişim bir o kadar azaldı.

bedava olan güzel şeyler

Günümüzde gelişen teknoloji, şehirleşme, dünya üzerinde kapitalizmin etkisi nedeniyle her şeyin bir ücreti olduğu düşüncesi hâkim oldu. Parası olan insanlara saygı duyulduğu, nüfuz sahibi insanların bir sözleri ile tüm işlerini halledebildiği bir ortam oluştu. Teknoloji ve kitle iletişim araçları her ne kadar gelişse de insanlar arası iletişim bir o kadar azaldı.

Değişen dünya sistemi, gelişen teknoloji, bilgi çağının etkisi gibi birçok etkenler insanların geliştiğini zannına kapılmasına yol açtı. Şimdi kimileri “ya nasıl olur da bu düşüncede olursunuz” diyebilir. Ama ben gönülden inanarak söylüyorum ki dünya ne kadar gelişti ise insanlık o kadar geriledi. Nasıl mı geriledi, gelin beraber bakalım.

Sanayi Devrimi ile beraber artık üretimde artış başladı, birçok insan kadınıyla erkeğiyle üretimde etkin rol oynamaya başladı. O yıllardan günümüze kadar insanlar bu üretim dalgasının içerisinde üretici veya tüketici olarak yer aldılar. Zaman içerisinde gelişen teknoloji ve insanların üretim ve hizmet sektöründe rollerinin artması ile beraber dünya üzerinde çok farklı bir sosyo-kültürel ve ekonomik yapı oluşmaya başladı. Artık paranın tek hâkim güç olduğu düşüncesi oluştu, herkes bir şekilde üretimde pay sahibi olarak güç kazanma yarışına girişmeye başladı. Hava gücüyle çalışan makineler, 100 insanın yapacağı bir işi çok daha az insan ile daha kısa sürede tamamlayan aletler, bilgisayarlar, iletişim araçları, sosyal medya, çok katlı dev plazalar, lüks araçlar… Bunlar insanlığın, medeniyetin, gelişmişliğin ölçütü oldu. Bunlara sahip olmayan insanlar önemsiz, saygıyı hak etmeyen, geri kalmış olarak nitelenmeye başlandı.

İnsanların hayatını kolaylaştıran bunca gelişme mutlaka insanlığa hizmet eden takdire şayan, hepimizin kullandığı araç gereçlerdendir. Ancak bu kadar ilerlemenin yanında toplumun unuttuğu bir gerçek var; gelişmişliğin, insanlığın varlığını gösteren çok güzel şeyler var. Bu güzel şeyler kapitalist sistemde her şeye bir ücret biçilen şeyler değil. Tüm insanlığın rahatlıkla yapabileceği aslında değer biçilemeyen harika şeyler. Ne mi bunlar?

Bir yere giderken hiç tanımadığınız bir insana adres sorduktan sonra onun gözleri bakarak teşekkür edip gülümsemek…

Bizler temiz sokaklarda yürüyebilelim diye geceden başlayarak sokakları temizleyen ağabeylerimize “ kolay gelsin “ demek…

Yanlışlıkla birisine çarptığımızda dönerek “ özür dilerim “ diyebilmek…

Her zaman sokağın başında oturup simit satarak geçimini sağlayan Ayşe teyzeye “ hayırlı işler “ diyebilmek…

Ve bunların hiçbir ücreti yok. Ama toplumsal düzende çok büyük değeri var…

Toplumsal yapıya bakıldığı zaman bu gibi değerlerden uzak kaldık. Daha kapı komşumuzu tanımıyoruz. Selam alıp vermişliğimiz yok sokağımızdaki Hasan amcalarla, Ayşe teyzelerle. İnsanlığımızı unutmaya başladık maalesef. İnsanların gönlünü kazanmanın en büyük kazanç olduğunu unuttuk. Her şeye bir paha biçerek her şeyi para denilen şeylerle alabileceğimiz düşüncesine kapıldık. Toplumdaki her şeyin maddi bir karşılığının olduğunu zannetmeye başladık. Ama bu girdapta unuttuğumuz şeyler aslında insanı mutlu eden ve hiçbir maddi karşılığı olmayan şeylerdir. Bir insana gülümsemek, çalışan birisine kolay gelsin demek, özür dilemek, teşekkür etmek… Bence bu saydıklarımız gelişmişliğin en önemli ölçütüdür. Ne kadar gelişmiş araçlara, cihazlara, teknolojilere sahip olursak olalım; insanlığımızı unutursak bunların hiçbir değeri yoktur.

Tek isteğimiz gelişen ve değişen dünya sistemi içerisinde insanlığımızı unutmamaktır.

İnsanlardan bir iyilik gördüğünüzde teşekkür edin, hata yaptığınızda özür dileyin ve tüm insanlara gülümseyin. Mutlu ve birlik içerisinde yaşayan toplum en gelişmiş toplumdur.

-Evet, neler hisssettin bakalım!
  • Büyülendim
  • Mutlu Oldum
  • Üzüldüm
  • Sinirlendim
  • Canım sıkıldı
  • Korktum
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yazar:
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın