Maun Suresinin İçerdiği Mesajlar

1 yorum
251 Okunma

maun suresinin içerdiği mesajlar

Her Müslüman’ın günde 5 vakit namazlarında okuduğu Maun Suresi inanan insanlara birçok mesaj vermektedir. Namazlarımızda okuduğumuz bu surenin içerdiği anlamı incelemek, anlamak ve hayatımıza uygulamak bir Müslüman’ın asli görevleri arasında yer almaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman sure içerisinde İslam dininin emirlerini parçalara ayırıp bize uygun olanı alıp diğerlerini bir köşeye attığımızda yapılan ibadetlerin bir anlam ifade etmeyeceği bizlere açık bir dille söylenmektedir. Öncelikle surenin Türkçe anlamına bakalım daha sonrasında surenin içerdiği mesajlara bir göz atalım.

Surenin Türkçe Anlamı

Bismillâhirrahmânirrahîm.
1. Dini yalanlayanı gördün mü? 
2. İşte o, öksüzü iter, kakar. 
3. Yoksulu doyurmaya önayak olmaz. 
4. Vay haline o namaz kılanların ki, 
5. Kıldıkları namazın değerine aldırış etmezler. 
6. Gösteriş yaparlar onlar, 
7. Ve yardımlığı sakınırlar.

Yukarıda Türkçe anlamını verdiğimiz üzere bu sure birçok mesaj vermektedir. Surenin içerdiği mesajlara bakıldığı zaman ilk 3 ayette dini yalanlayanların bazı özelliklerinden bahsedilmektedir. Allah’ın ayetlerinden, dini kurallarından kendi çıkarlarına uygun olanları kabul edip diğerlerini ret edenlere seslenilmektedir. Dini yalanlayan kimlerin özelliklerinden bahsedilmektedir. Öksüzü itip kakanlar dini yalanlayanlar olarak nitelendirilmiştir. Çünkü öksüze sahip çıkmak, onu koruyup kollamak dinin bir emridir. Şayet bir Müslüman öksüze, yoksula, yetime sahip çıkmadığında dinin bu emrini yalanlamış olmaktadır. Özellikle Kur’an-ı Kerim’in daha önceki ayetlerinde yetimlerin mallarının ve haklarının gözetilmesi konusuna vurgu yapılmıştır. Daha sonrasında inen bu ayetlerle de öksüzü iten, onlara kol kanat germeyen, yoksulu doyurmayan ve bunları yapmadığı gibi yapılmasına da yardımcı olmayan kişiler ağır bir dille eleştirilmektedir. Öksüzü, yoksulu korumayan kimseler bu ayetlerde “ dini yalanlayan kimseler “ olarak nitelendirilmiştir. İlk 3 ayette çok önemli bir toplumsal mesaj verilmektedir. Bu mesaj görüldüğü üzere toplumda yardımlaşma ve dayanışmanın en önemli unsuru olan öksüzü ve yetimi gözetmek, onlara kol kanat germek ve onlara yapılacak iyiliklere önayak olmamızdır. Bu mesajlarda belirtilen ölçütler toplum içerisinde de birlik ve beraberliği güçlendirecek en önemli davranış biçimlerini ortaya koymaktadır.

Surenin son 4 ayetinde ise yine ilk ayetlerdeki gibi çok önemli konuları içermektedir. Bu ayetlerde ibadetlerine gösteriş katanlar, ibadetlerini gösteriş için yapanlar, namazı Allah’ın rızası için değil gösteriş için kılanlar, iyiliğe engel olanlar ağır bir dille kınanmıştır. Bu ayetlerde ibadetin en temel unsurunun sadece Allah rızası olması gerektiği belirtilmektedir. İbadetlerini ve yaptıkları iyilikleri toplumda gösteriş amacı ile yapanlar eleştirilmiştir. “Kıldıkları namazın değerine aldırış etmezler. “ ayetinde namaz ile Allah katında elde edeceği değere aldırış etmeyip sadece insanların görmesi ve onu takdir etmesi için kılanlardan bahsedilmekte ve bu davranışın yanlış olduğu, kılınan namazın ise hiçbir değeri olmadığı ifade edilmektedir.

Şimdi Maun Suresi ışığında bakıldığında Müslüman bir kimse öksüzü, yetimi, yoksulu itip kakmamalı; onlara yardım etmelidir. Onlara yapılacak yardımlara da önayak olmalıdır. Şayet bunları yapmadığında yapılan yardımları da engellemeye çalıştığında dini yalanlamış olmaktadır.

Daha sonrasında bir Müslüman’ın ibadetlerini yerine getirirken sadece Allah’ın rızanı gözeterek yapması gerektiği söylenmektedir. Bu şekilde değil de sadece gösteriş amacı ile yapılan ibadetlerin bir değeri olmadığı dile getirilmektedir. İbadetlerine riya karıştıranlar kınanmaktadır. Namaz dinin direğidir, namazda iken Allah’ın huzurunda el bağlayıp ondan sadece rızasını talep etmekteyiz. Böyle yüce bir ibadette bu rızayı bir köşeye atıp sırf gösteriş yapmak büyük kayıptır. Allah’ın rızasını kaybetmek, kayıpların en büyüğü ve en acısıdır.

Bu sure namaz ibadeti üzerinden bizlere diğer ibadetlerimizin nasıl olması gerektiğini söylemektedir. Namazlarını gösteriş için kılanlar ağır bir dille kınanırken diğer ibadetlerimizin de bu şekilde olmaması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Nasıl ki namazı sadece Allah rızası için kılıyor isek diğer tüm ibadetlerimizi de ayrı şekilde gösterişten uzak, sadece Allah’ın rızası için yapmalıyız.

Evet değerli okur, yazımızın sonuna geldik. Burada yazdıklarımızın hayatımıza tatbik edilmesi dileğiyle.

-Evet, neler hisssettin bakalım!
  • Büyülendim
  • Mutlu Oldum
  • Üzüldüm
  • Sinirlendim
  • Canım sıkıldı
  • Korktum
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yazar:
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Maun Suresinin İçerdiği Mesajlar (1 Yorum)